Executive Committee

Dalvi Rashmi, Dr

President

Li Chi-Kong , Dr

Past President

About SIOP Asia

The Asian continental branch of SIOP has founded its own society, called SIOP Asia. SIOP Asia aims at promoting optimal standards of care for children and young people with cancer.

This society is dedicated to enhancing cancer awareness, diagnosis and treatment of children.

SIOP Asia Newsletters

SIOP Asia 2020 Meeting Mumbai - Rescheduled to March 19-21, 2021

Please see the highlights of the upcoming SIOP Asia 2021 Meeting here.

SIOP Asia 2019 Presentations

Click here to view presentations

Annual Business Meeting

The next General Assembly will take place at the SIOP 2020 Annual Congress in Ottawa.

More details to follow shortly and will be announced by email to all members.

SIOP 2018 Kyoto Post Meeting Report

News

Read our latest SIOP Asia newsletter

 

SIOP Newsletter Spring 2020-min

Childhood Cancer Resources Directory - Asia

SIOP Asia in collaboration with CCI Asia has produced a directory on childhood cancer resources. A link to the directory is below.

Childhood Cancer Resources Directory – Asia 

Statutes

  • 1st SIOP Asia Congress, 26 – 28 April 2000, Singapore, Singapore
  • 2nd SIOP Asia Congress, 22 – 24 November 2002, New Delhi, India
  • 3rd SIOP Asia Congress, 26 – 28 February 2004, Dhaka, Bangladesh
  • 4th SIOP Asia Congress, 05 – 08 April 2006, Shanghai, China
  • 5th SIOP Asia Congress, 26 – 28 February 2008, Muscat, Oman
  • 6th SIOP Asia Congress,  3 – 5 March 2010, Kish Island, Iran
  • 7th SIOP Asia Congress,  21 – 24 April 2012, Yogyakarta, Indonesia
  • 8th SIOP Asia Congress, 17 – 19 April 2014,  Seoul, Korea
  • 9th SIOP Asia Congress, 25 – 27 April 2015, Amman, Jordan
  • 10th SIOP Asia Congress, 25 – 28 May 2016, Moscow, Russia
  • 11th SIOP Asia Congress, 25-28 May 2017, Bangkok, Thailand
  • 12th SIOP Asia Congress, 03 – 06 April 2019, Abu Dhabi, UAE
Dr. Yoshiaki Tsuchida Japan 1995-1998
Dr. Tadashi Sawada Japan 1998-2001
Dr. Bharat Agarwal India 2001-2004
Dr. Yaoping Wang China 2004-2007
Dr. Purna Purjure India 2007-2010
Dr. Akira Nakagawara Japan 2010-2015
Dr Chi-kong LI China (Hong Kong SAR) 2015-2018